Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Vaalikone on nyt auki – löydä oma ehdokkaasi

Huviksi ja hyödyksi | Mestareiden ohjeilla hiihdosta tulee tavallisellekin harrastajalle huippukokemus – katso videolta hiihdon ammattilaisten vinkit onnistuneeseen suksihuoltoon

Lari Lehtosen mukaan uusien perinteisen tyylin suksien ostajista jo yli 90 prosenttia ostaa karvapohjat. Sopivimmat välineet saa testaamalla niitä ladulla.

Hiihto on mukavaa ja tehokasta kuntoliikuntaa, mutta myös välinelaji. Monilla on hiihtotraumoja, jotka ovat syntyneet koulussa tai armeijassa, kun ladulle on lähdetty perinteisen hiihtotavan suksilla, jotka tökkivät, lipsuvat ylämäessä tai eivät luista alamäessä. Aina omatkaan voitelut eivät onnistu. Pahimmillaan suksenpohjan liistereihin on voinut tarttua nyrkillinen lunta ja osa metsän havunneulasista ja kaarnoista.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Itä-Hämeen sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Digitilauksen sisältö

  • Itahame.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
  • Näköislehti
  • Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
  • ESS.fi-verkkopalvelut ja uutissovellus
  • Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi