Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Yksi ihminen loukkaantui vakavasti omakotitalon palossa Jyväskylässä

120-neliöinen omakotitalo paloi Jyväskylässä Halssilassa torstain vastaisena yönä.

Tulipalossa loukkaantui vakavasti yksi ihminen. Pelastuslaitos ei kommentoi hänen tilaansa sen tarkemmin.

Pelastuslaitos sai hälytyksen tulipalosta puoli kolmen jälkeen aamuyöllä. Keski-Suomen pelastuslaitoksen mukaan tulipalon epäillään syttyneen talon päädystä nurkkahuoneesta. Talo kärsi mittavia vahinkoja.

– Tuli levisi kattorakenteisiin, ja kattoa jouduttiin purkamaan. Lisäksi sammutusvesi on aiheuttanut vahinkoa. Runko on pystyssä, mutta vauriot ovat merkittävät, päivystävä palomestari Samuli Norvapalo sanoo.

Palanut talo sijaitsee omakotitaloalueella. Pelastuslaitos sai palon nopeasti rajattua, eikä tuli päässyt leviämään muihin rakennuksiin.

Palon syttymissyy ei ole vielä tiedossa.