Savonlinnalainen Harri Heinonen myi viime kesänä ylijäämäsähköä takaisin verkkoon, mutta se ei ole itse tarkoitus – "Aurinkosähkö tuo tiettyä lisäarvoa samaan tapaan kuin itse kerätyt mustikat", kuvailee asiantuntija ja varoittaa alalla toimivista huijareista
Aurinkosähköjärjestemiä kysytään nyt vilkkaasti. Järjestelmiä ei kannata ostaa umpimähkään keneltä tahansa ja ne on aina syytä kilpailuttaa, sillä uusi ala on poikinut paljon yrityksiä, jotka käyttävät hyväkseen kuluttajien epätietoutta tekniikasta ja hinnoista.
Savonlinnan Nousialassa Harri Heinosen suuren vapaa-ajanasunnon autotallin katolla kiiltelee kymmenen aurinkopaneelia. Paneelit hankittiin jo vapaa-ajanasunnon rakennusvaiheessa vuonna 2016. Heinosen mukaan valinta oli selvä jo silloin, kun rakentamista suunniteltiin. Ekologisuus oli yksi valintaan johtaneista syistä.
Vain tilaajille