Poliisi on tavoittanut Jyväskylässä etsityn miekalla varustautuneen miehen, kertoo Sisä-Suomen poliisi Twitterissä .
Poliisi kertoi etsinnöistä myöhään torstai-iltana Twitterissä. Miehen kerrottiin uhanneen sivullista Jyväs-Golfin päärakennuksen lähellä illalla ennen yhtätoista.
Noin 180-senttiä pitkällä miehellä kerrottiin olevan tummat vaatteet. Hän kuljetti mukanaan kassia tai miekan suojapussia, poliisi kuvaili.
Poliisi kehotti aiemmassa tviitissä kansalaisia varovaisuuteen ja välttämään liikkumista golfkentän lähialueilla. Keskisuomalaisen mukaan lähialueella ei ole enää vaarallista kulkea.
STT yritti tavoittaa poliisia kommentteja varten perjantaina alkuyöstä, mutta tuloksetta.
Poliisin johtokeskuksen yleisjohtaja, komisario Mikko Värri kertoi Keskisuomalaiselle, että kiinniotto sujui rauhallisesti. Mies saatiin kiinni golfkentän lähistöltä. Lehden mukaan asiasta käynnistetään rikostutkinta, mutta rikosnimikkeet tarkentuvat tutkinnan edetessä.